لزوم برآورد مالی منابع لازم برای درمان و اشتغال معتادان در برنامه ششم/ وظایف دستگاه‌ها به تفکیک مشخص شود
ملاك عدل و اقامه ی آن، قانون است ... و ملاك قانون، شرع است . مقام معظم رهبری

4 اسفند 1397

صلاحی مطرح کرد:

لزوم برآورد مالی منابع لازم برای درمان و اشتغال معتادان در برنامه ششم/ وظایف دستگاه‌ها به تفکیک مشخص شود

5657192.png

عباس صلاحی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، درباره لزوم توجه به معضل اعتیاد و معتادان در لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: در لایحه برنامه ششم توسعه موضوع معتادان مورد توجه واقع نشده اما در لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور درباره معتادان و فرایند درمان و اشتغال آنان پیشنهاداتی ارائه شده است.

نماینده مردم تفرش و آشتیان و فراهان درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور پیش‌بینی‌هایی درباره قرار گرفتن خانواده‌ معتادان زندانی تحت‌پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) انجام شده همچنین به موضوعاتی مانند خدمات بیمه‌ای و درمانی معتادان هم اشاره شده است.

وی افزود: در لایحه مذکور پیشنهاد شده تا تمهیدات اشتغال معتادان نیز فراهم شود اما این موضوعات تنها در حد پیشنهاد روی کاغذ نوشته شده و هیچ اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده است.

صلاحی یادآور شد: بودجه مربوط به رفاه و تامین اجتماعی هر ساله 150 هزار میلیارد تومان بوده که برای سال 95  رشد 20 درصدی داشته و مبلغی حدود 160 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است، اما متاسفانه در رابطه با معتادان هنوز برآورد دقیقی از اعتبار موردنیاز جهت درمان، بیمه و وام اشتغال این افراد صورت نگرفته و ردیف مشخصی برای آن درنظر گرفته نشده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکیدکرد: باید اعتبار موردنیاز ستاد مبارزه با مواد مخدر، کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی جهت ساماندهی معتادان اعم از سم زدایی، درمان، بیمه و اشتغال مشخص شود تا اقدامات موثری صورت گیرد.

وی با انتقاد از عدم برآورد مالی موردنیاز برای درمان معتادان، گفت: به گفته برخی مسئولان مربوطه تعداد بالایی از معتادان شناسنامه‌دار شده‌اند اما واقعیت از وجود جمعیت زیادی از معتادان بدون شناسنامه خبر می‌دهد لذا تعیین متولی ساماندهی معتادان در هر بخش و مشخص کردن وظایف آنها ضروری است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر بازپروری معتادان موثر واقع نشده زیرا بخش زیادی از آنان پس از مدتی باز به اعتیاد روی می‌آورند، مراکز بازپروری معتادان نیز به لحاظ شرایط بهداشتی نامناسب است و برنامه ریزی دقیق هم در زمینه تامین اعتبار موردنیاز آنان صورت نگرفته لذا باید با برنامه‌ریزی دقیق و تعیین اعتبارات مشخص و روشن سازی وظیفه هر دستگاه مشخص شود تا امکان اجرایی شدن پیشنهادات وجود داشته باشد.