ارایه تسهیلات به افراد خاص مانع از ارایه وام ازدواج شده است/ اهرم‌های فشار بر بانک‌ها اعمال شود
ملاك عدل و اقامه ی آن، قانون است ... و ملاك قانون، شرع است . مقام معظم رهبری

30 دی 1397

صلاحی:

ارایه تسهیلات به افراد خاص مانع از ارایه وام ازدواج شده است/ اهرم‌های فشار بر بانک‌ها اعمال شود

7347847.jpg

عباس صلاحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عدم همکاری بانک ها در ارایه وام 10 میلیون تومانی ازدواج به زوجین، افزود: متاسفانه نظارتی بر بانک ها وجود ندارد و همین امر منجر شده تا بانک ها در ارایه تسهیلات بانکی بهانه تراشی های زیادی را انجام دهند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان و در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تسهیلاتی که از سوی بانک ها به افراد خاص تعلق می گیرد مانع از آن شده تا تسهیلات ضروری همچون وام ازدواج به زوجین ارایه شود به همین علت طبیعی است که اجرایی شدن مصوبه مجلس برای بانک ها پذیرفتنی نباشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: البته مجلس ارایه وام ازدواج 10 میلیون تومانی به هریک از زوجین را بر مبنای برنامه‌ریزی‌های کارشناسی شده‌ای به تصویب رساند به گونه‌ای که بر اساس این مصوبه از حساب قرض الحسنه بانک‌ها و حساب‌های جاری این وام پرداخت شود.

وی با بیان اینکه بانک ها توانایی پرداخت وام ازدواج را دارند، تاکید کرد: چگونه است که در مورد وام 25 میلیون تومانی خودرو می توان تسهیلات ارایه کرد اما در زمینه وام ازدواج مسئولان مربوطه منابه لازم را در اختیار ندارند؟ از سویی دیگر در مورد این مصوبه مجلس هم مجلس و هم دولت موافق هستند پس چگونه بانک ها در ارایه این وام سنگ اندازی می کنند.

صلاحی یادآور شد: به نظر می رسد باید اهرم های فشار بر بانک ها اعمال شود تا موظف به ارایه وام ازدواج شوند همچنین باید ارایه این تسهیلات با کنترل و نظارت دقیق انجام گیرد تا این وام به همه زوجین تعلق گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: بدون شک در وهله اول نظارت بر اجرای مصوبات مجلس بر عهده دولت است که باید به درستی آن را انجام دهد و اگر در این زمینه کوتاهی صورت گرفت مجلس از قدرت نظارتی خود استفاده کرده و وارد عمل خواهد شد.