امکان تغییر در ساختار تامین اجتماعی وجود ندارد/سازمان بازرسی نظارت دقیق‌تری بر عملکرد مالی تامین اجتماعی داشته باشد
ملاك عدل و اقامه ی آن، قانون است ... و ملاك قانون، شرع است . مقام معظم رهبری

30 دی 1397

صلاحی:

امکان تغییر در ساختار تامین اجتماعی وجود ندارد/سازمان بازرسی نظارت دقیق‌تری بر عملکرد مالی تامین اجتماعی داشته باشد

2774371.jpg

عباس صلاحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت نظارت بر هزینه کرد و مدیریت سازمان تامین اجتماعی، گفت: با توجه به وضعیت فعلی این سازمان و مجموع بدهی‌‌ها و مطالبات این مجموعه، ضرورت نظارت بر هزینه‌کرد و مدیریت این سازمان وجود دارد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دولتی بودن هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، افزود: اگرچه سازمان تامین اجتماعی باید ساختار عمومی غیردولتی داشته باشد اما هم اکنون هیات امنای سازمان تامین اجتماعی دولتی است.

صلاحی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی امکان تغییر در ساختار تامین اجتماعی وجود ندارد، گفت: تغییر در ساختار این نهاد نه تنها زمان بر بوده بلکه با مخالفت مجموعه فعلی نیز مواجه می شود بنابراین تقویت نظارت از سوی سازمان بازرسی کل کشور بر این مجموعه تنها راهکار برای بررسی عملکرد سازمان تامین اجتماعی به نظر می رسد.

صلاحی با بیان اینکه تغییر در ماهیت فعلی سازمان تامین اجتماعی چالش برانگیز است، گفت: با نظارت بر سازمان تامین اجتماعی باید هزینه‌کرد این سازمان شفاف شود؛ سازمان تامین اجتماعی در سال 94، 72 هزار میلیارد اعتبار از درآمدهای خود محقق کرده اما مشخص نیست در چه محلی هزینه شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی با قدمت کهن خود توانایی تحقق درآمد و استقلال مالی دارد، گفت: با این حال و در شرایطی که متاسفانه بدهی های بسیار هم دارد بهتر است با نظارت نحوه هزینه کرد و کارکرد اقتصادی سازمان مشخص شود تا علاوه بر پرداخت بدهی بتواند طلب خود از دولت را نیز  محقق کنند.

وی با یادآوری بررسی پرونده تفحص از تامین اجتماعی در مجلس هشتم، گفت: در مجلس هشتم تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی کلید خورد و گزارش این پرونده در مجلس ارائه شد، بنابرتحقیقات صورت گرفته، مشکلات و آسیب‌هایی که به موجب شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان به وجود آمده بود مشخص و به دستگاه قضایی ارسال شد.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت برخورد آمرانه با تخلفات در تامین اجتماعی، یادآور شد: در تحقیق وتفحص از سازمان تامین اجتماعی دارایی‌ها و درآمدهای این سازمان مشخص شد لذا با توجه به وضعیت فعلی این سازمان و مجموع بدهی‌‌ها و مطالبات این مجموعه، ضرورت نظارت بر هزینه کرد و مدیریت این سازمان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد اشرفی دبیر سابق شورای عالی تامین اجتماعی ضمن انتقاد از تشکیل هیات امنای تامین اجتماعی از افراد دولتی، گفت: سازمان تامین اجتماعی علی رغم داشتن ذخایر و دارایی های زیاد، اما به هیچ وجه از حاکمیت مدیریت مناسبی در حوزه اقتصادی برخوردار نبوده چراکه اگر این همه سرمایه و دارایی درست مدیریت می شد، این سازمان تا ۱۰ سال آینده با مشکلی روبرو نبود.